Motosiklet ehliyet seçenekleri

Motosiklet Ehliyeti, A1 A2 sınıfı Ehliyet, A Sınıfı Ehliyet, Motosiklet Eğitimi, Motor Ehliyeti

 • A1 ehliyeti
  A1 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

  En yakın sınav tarihi: 28 Temmuz 2024  ( tarihler M.E.B. tarafından değiştirilebilir - aday sayısına göre)


  B sınıfı sürücü belgesi olanlar harç ödemeden A1 Ehliyet alma imkanı


  En az iki yıl b sınıfı sürücü belgesi sahibi olanlar,Ehliyet için  sağlık raporu almak kaydıyla,M.E.B Bağlı Sürücü Kursu na kayıt olarak eğitimlerini tamamlayıp uygulama sınavında(direksiyon sınavı) başarılı oldukdan sonra,harç ödemeden ve belge değiştirmeden 125 cc,ye kadar olan motosikleri kullanabilecek.


  Resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre,en az 2 yıllık denemiye sahip olan,A1 sürücü belgesi ile kullanabilen motosikletleri de kullanacak.


   Şartlar neler ?

  Karayolları trafik yönetmeleğinde yapılan değişikliğe göre deneyim bakımından en az 2 yıllık b sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak,gereken sağlık şartlarını taşımak ve daha önce geriye doğru 5 yıl içinde sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak koşulları aranacak.


   Harç ödemesi ve belge değişime gerek kalmadı.

  Belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamalayarak uygulma sınavında başarılı olması halinde,B ve üzeri sınıf sürücü belgesi sahipleri harç ödemeden ve sürücü belgelerini değiştirmeden sisteme işlenen kayıt ile ticari faliyette kullanılanlar hariç 125 cc,ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek.


   

  A1 Ehliyet ile kullanılacak Motosikletler: Motor Gücü 11 kW ya kadar olan (14 beygir) motosikletler. Bunu silindir hacmi 125 cc  geçmeyen motosikletler de diyebiliriz.


  A1 Ehliyeti alma yaşı: 16 Yaşını bitirenler (en az 2008 doğumlu) A1 motosiklet ehliyeti için otomatik veya manuel vites seçeneği ile kursumuza başvurup kayıt yaptırabilirler.


  Motosiklet Sürüş Eğitimleri:  3 hafta 6 gün sürüş eğitimi sınavın yapılığı alanda yapılmaktadır.Motosiklet eğitimlerimizde gerekli korumalı tüm ekipmanlar tarafımızca temin edilir. (kask, dizlik, eldiven, korumalı motosiklet montu, kulaklık telsizi ve yağmurluk)


  A1 Ehliyeti için Eğitim motorları: 100 ve 125 cc lik honda marka otomatik ve manuel vitesli motosikletler kullanılmaktadır.


  A1 sınıfı ehliyetin sertifika maliyeti;

  ---- ₺ Kurs ücreti Güncel fiyatlar için kurs ile irtibata geçebilirsiniz.

  750   ₺ Direksiyon Sınav Ücreti Kursumuz Tarafından Toplu Olarak İl  M.E.B Hesabına Yatırılacak


   

 • A1 ehliyeti
  A2 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

  En yakın sınav tarihi: 28 Temuz 2024 (Tarihler M.E.B. tarafından değiştirilebilir - aday sayısına göre)


  A2 Ehliyet İle Kullanılacak Motosikletler:  Motor Gücü 35 kW ya kadar olan (47 beygir) Motorsikletler. Bunu silindir hacmi 600 cc  geçmeyen motosikletler de diyebiliriz.


  A2 Ehliyeti alma yaşı: 18 Yaşını bitirenler (en az 2006 doğumlu) A2 motosiklet ehliyeti için otomatik veya manuel seçeneği ile kursumuza başvurup kayıt yapabilirler.


  Motosiklet Sürüş Eğitimleri: 3 hafta 6 gün sürüş eğitimi sınavın yapıldığı alanda verilmektedir.eğitimlerimizde gerekli korumalı tüm ekipmanlar tarafımızca temin edilir. (kask, dizlik, eldiven, korumalı motosiklet montu, kulaklık telsizi ve yağmurluk)


  A2 Ehliyeti için Eğitim Motorları: 100, 125, 150 ve 200 cc lik honda marka otomatik ve manuel vitesli motosikletler kullanılmaktadır.


  A2 sınıfı ehliyetin sertifika maliyeti;

  ----  ₺ Kurs ücreti Güncel fiyatlar için kurs ile irtibata geçebilirsiniz.

  750  ₺  Direksiyon Sınav Ücreti Kursumuz Tarafından Toplu Olarak İl  M.E.B Hesabına Yatırılacak

  2528 tl en son nüfus müdürlüğüne ödeniyor.


   Not: Yukarıdaki fiyatlar mevcut ehliyetine sınıf ekletmek isteyenler için geçerlidir. (B ehliyetim var A2 de almak istiyorum)

 • A1 ehliyeti
  A Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

  En yakın sınav tarihi: 28 Temmuz 2024 (Tarihleri M.E.B. tarafından değiştirilebilir - aday sayısına göre)


   A Ehliyet ile kullanılacak motosikletler: Silindir hacmi veya motor gücü açısından herhangi bir sınırlama olmadan istedikleri motosikleti kullanabilirler. 


  A Ehliyet alma yaşı: 24 yaşını doldurmuş olanlar direk başvuru yapabilir. 18-24 yaş arası olanlar için 2 yıllık A2 sınıfı Ehliyet şartı vardır. 


  Motosiklet Sürüş Eğitimleri: 3 hafta 6 gün sınavın yapıldığı alanda yapılmaktadır. eğitimlerimizde gerekli korumalı tüm ekipmanlar tarafımızca temin edilir. (kask, dizlik, eldiven, korumalı motosiklet montu, kulaklık telsizi ve yağmurluk)


  A Ehliyeti için Eğitim motorları: 125,150 ve 500 cc lik honda (cbf 500 ) 700 cc lik yamaha mt 07 marka manuel vitesli motosikletler kullanılmaktadır.


  A sınıfı Motosiklet ehliyetinin sertifika maliyeti;

  ---- ₺ Kurs ücreti.Güncel fiyatlar için kurs ile irtibata geçebilirsiniz.

  750  ₺  Direksiyon Sınav Ücreti Kursumuz Tarafından Toplu Olarak İl  M.E.B Hesabına Yatırılacak

  2528 tl  En son Nüfus müdürlüğü ödenecek.


   Not: Yukarıdaki fiyatlar mevcut ehliyetine sınıf ekletmek isteyenler için geçerlidir. (B ehliyetim var A da almak istiyorum)

A Sınıfı ehliyet soruları

1 adet biyometrik fotoğraf
Diploma veya öğrenim belgesi fotokopisi
Ehliyet için Sağlık Raporu (anlaşmalı polikliniğimiz vardır)

Motosiklet sürüş eğitimlerimiz, aynı zamanda direksiyon sınav alanı olan Kadıköy Erkek İmam Hatip Lisesi bahçesinde yapılır. Eğitimler kişiye özel yapılır. Kursiyerlerimiz 12 derslik eğitimlerini, hafta sonları 2 gün randevu alınarak yapılır.  Direksiyon sınavı Kadıköy Erkek İmam Hatip Lisesi bahçesinde başlar ve hasanpaşada, akan trafikte devam eder. Sınav parkuru tekrar okula dönerek tamamlanır. Motosiklet eğitimlerimizde gerekli korumalı tüm ekipmanlar tarafımızca temin edilir. (kask, dizlik, eldiven, korumalı motosiklet montu, kulaklık telsizi ve yağmurluk)

· Kazalarda,düşmelerde kafatasını, yüzü, çeneyi korur. 
· Dışarıdan gelen sesi azaltır.   
· Rüzgar, böcek vb. etkenlerin gözü rahatsız etmesini önler. 
· Dış etkenlerden sürücüyü koruyarak, sürücüye konfor ve güvenli sürüş sağlar. 
· Soğuktan, yağmurdan, rüzgardan ve güneşten korur. 
· Sürücüye, sürüş esnasında belli açıda görüş alanı verir, buda, sürücünün çevresel etkenlerden dolayı dikkatini dağıtmasını engeller. 
- Kafatası beyni muhafaza ettiği için, kafaya alınan darbelerin sonuçları vücudun diğer kısımlarına nazaran çok daha ciddi olabileceği için özellikle motorsiklet sürücülerinin mutlaka kask takmaları gerekir.

-Kaskınızı takmayı ihmal etmeyin.
-Dikkati elden bırakmayın. Temkinli ve kontrollü bir sürüş alışkanlığı edinin.
-Trafik ışıklarına yaklaşırken dikkati elden bırakmayın.
-Trafikteki diğer araçlar kadar önünüzdeki yolu da kontrol etmeyi ihmal etmeyin.
-Bir kavşakta veya bir aracı sollarken ani bir dönüş veya manevra yapmadan önce etrafınızı mutlaka birkaç kez kontrol edin.
-Trafikte ani hızlanmalardan kaçının.  

-Motosiklette tecrübe diye bir şey yoktur. Her an dikkat gerektirir.
-Kask takmadan motora asla binmeyin. 
-Mümkünse korumalı bir mont edinin. 
-Sürekli etrafınıza bakın. Önünüze, sağınıza, solunuza, aynalarınıza her tarafa sürekli bakın. 
-Diğer araç sürücüleri genellikle motosiklet kullanıcılarını yok saymaya meyillidirler, bu yüzden daha fazla dikkatli olun.
-Görünebilmek için renkli şeyler giymeye çalışın. Fosfor şeritli montlar, açık renk ve fosforlu kasklar her zaman işe yarar. Selektör yapın, gerekiyorsa korna çalın. 
-Araçlarla aranızdaki mesafeyi koruyun.
-Her an duran bir aracın kapısının  açılma ihtimalini göz önünde bulundurun. 
-Motorunuzu iyi tanıyın.
-Asla yarışmayın!  
-Araçların arasında olmaktansa önlerinde olmak her zaman daha iyidir. Yarışmamak kaydıyla trafik ışığının yeşile dönmesiyle önlerinden -seyretmeye gayret edin.
-Nereye gitmek istiyorsanız oraya bakın. 
-Yayalara dikkat edin. 

Motorsiklet Çeşitleri

 • RACİNG (SÜPERSPORT) YARIŞ MOTORLARI
  RACİNG (SÜPERSPORT) YARIŞ MOTORLARI


  Supersport motosikletler isminden de anlaşılacağı gibi spor kullanýma en uygun motosikletler olarak bilinir. Diğer motosiklet türlerinden seriliği ile hemen ayırt edilebilir. Supersport motosikletler modifiye ye çok uygun olur.Supersport motosikletlerin silindir hacimleri genelde 800cc den başlayıp 1100cc`ye kadar ulaşır. Hatta bazı modellerin silindir hacimleri 1100cc`den de büyük olabilir. Supersport türü bir motosikletten konfor beklemek yanlış olur. Super sportlar aynen spor otomobiller gibi serttir. Tabii sunduğu yüksek süratin yanında böyle bir dezavantajının olması çok doğal. Bütün bu özellikler dışında supersport motosikletlerin başka bir özelliği ise oturaklı ; yani ağır olması.


 • CHOPPER
  CHOPPER


  Alçak motosiklet olarak bilinen bu motosikletler chopper olarak sınıflandırılırlar. Chopper motosikletler aslında cruiser motosikletlerin kişinin isteğine göre düzenlenmesi sonucu ortaya çıkan bir motosiklettir. Chopper motosikletlerin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. 2. Dünya Savaşı sonrası evlerine dönüş yolunda olan kişilerin motosikletlerini daha hafif ve olduğundan biraz daha hızlı yapmak istemeleri sonucu ortaya çıkan yepyeni bir sınıftır. Chopper kelimesi ise kesmek kırpmak biçmek anlamına gelmektedir. Ayrıca bir helikopterin pervanesinin çıkardığı chop chop chop sesininde ilham kaynağı olduğu söylenenler arasındadır.


 • TOURING
  TOURING


  Uzun yolların savaççı motoru Touring Maceracı ruhların motorudur. Uzun yoolar için tasarlandığından Selesi en optimum motor grubudur. Aparatlar Arka ve Yan Çantalarla Motorsikletin station wagon’u dur diyebiliriz. Bazı modellerinde ısıtıcıdan müzik setine kadar pek çok alternatif bulunmaktadır. Karşıdan gelen rüzgarı sürücüye en az yansıtmak için genelde ön camları oldukça yüksek tasarlanır. Motor genelde Hacimseri 600cc -1800cc arasında değişebilmektedir.


 • ENDURO
  ENDURO


  Enduro tipi motosikletler hem caddede hem de arazi şartlarında kullanılmak amacı ile tasarlanmış. Crosslar kadar kötü arazi şartlarına giremeseler bile çayır, patika gibi yerlerde rahatlıkla yol alabilir. Bugün polislerin kullandığı motosikletlerin birçoğu endurodur.


 • CROSS
  CROSS


  Cross motosikletler tamamiyle arazi kullanımı için tasarlanmış. Kötü arazi şartlarına uyum sağlayabilmek için fren sistemi, amortisörleri özel olarak üretilmiş. Cross motosikletleri yerden yüksekliği ile diğer motosikletlerden kolayca ayrılır.Gövdelerinde ise fazla parça bulunmaz.


 • SCOOTER
  SCOOTER


  Scooterlara motosikletlerin en ufağı diyebiliriz. Tekerlekleri diğer motosikletlere göre küçük olan scooterlar silindir hacimleri 50cc`den başlayıp, 400cc`ye kadar çıkabilir. Fakat genelde piyasada 20cc ile 150cc arasındakiler bulunur. Düşük silindir hacimleri yüzünden scooterlar diğer motosikletlerden daha yavaştırlar


Sürücü kursumuzdan kareler


 • şaşkınbakkal sürücü kursu

  Şaşkınbakkal sürücü kursu

 • şaşkınbakkal sürücü kursu

  Şaşkınbakkal sürücü kursu

 • şaşkınbakkal sürücü kursu

  Şaşkınbakkal sürücü kursu

 • şaşkınbakkal sürücü kursu

  Şaşkınbakkal sürücü kursu

 • şaşkınbakkal sürücü kursu

  Şaşkınbakkal sürücü kursu

Motorsiklet Ehliyet Sınav Videoları