Direksiyon Dersi


 • ŞAŞKINBAKKAL SÜRÜCÜ KURSU  Deneyimli ve Uzman Kadrosu ile direksiyon dersi eğitimlerinde İstanbul Anadolu Yakası Bağdat Caddesinde 25 Yıldır Lider ve Kurumsal firma Olarak hizmet vermektedir.

  Ehliyet almak İçin herhangi bir sürücü kursuna kayıt yaptırdınız ancak kendinizi yetersiz hissediyorsanız, direksiyon sınavını kazanamam korkusu sizi tedirgin ediyor, o zaman Özel Direksiyon Dersi Eğitimi almalısınız.

  Ehliyetinizi aldınız fakat İstanbul trafiğinde araç kullanmaktan korkuyorsanız, o zaman  Uzman Eğitmenlerimizin Özel Tertibatlı araçlarımızla vereceği özel direksiyon dersi sizi İstanbul trafiğinde güvende hissettirecektir.

  Bir firmada işe başlayacaksınız ve iş yeri size bir araç tahsis edecek ama kendinizi hazır hissetmiyorsunuz, endişelenmeyin hızlı bir özel direksiyon dersi eğitimi ile, sizi kısa bir sürede İstanbul trafiğine tek başınıza çıkabilecek düzeye getiriyoruz.

  Kendini ev işlerine adayanlar! Hergün çocuğunuzu okula, kreşe götürmek, evinizin ihtiyaçlarını karşılamak için markete pazara gitmek veya yakınlarınızı ziyaret etmek zormu geliyor? Kapınızdaki aracı kullanmanın artık zamanı gelmedimi? Bizden alacağınız Özel Direksiyon Dersi eğitimi ile işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

  Ehliyetinizi alalı uzun zaman oldu cesaretiniz kırıldı, yakın çevrenizde birlikte pratik yapabileceğiniz kimse yok, yakınlarınızla çalışırken bağırmaları kızmaları sizin daha fazla paniklemenizemi sebep oluyor, üzülmeyin. Sizi cesaretlendirecek korkularınızı yenmeyi sağlayacak araba kullanmanın usul ve esaslarını tüm incelikleriyle öğretecek bir Direksiyon Hocası istiyorsanız Özel Direksiyon Dersi eğitimi almak için doğru yerdesiniz.

  Özel Direksiyon Dersi Eğitimi sırasında kullanılan araçlar (isteğe bağlı otomatik veya manuel vites) M.E.B tarafından onaylanmış, çift debriyaj ve fren pedallı, trafiği tehlikeye düşürmeyecek güvenli araçlardır. 

  Kendi Aracınız İle Özel Direksiyon Dersi almak istiyorsanız Direksiyon hocamız sürüş seviyenizin uygunluğunu kontrol ettikten sonra, isteyen öğrencilerimize kendi araçlarıyla özel direksiyon eğitimi verilmektedir.

  M.E.B.'ğına bağlı, profesyonel kadroya sahip Şaşkınbakkal Sürücü Kursundan ister otomatik, ister manuel vitesli araçlarda direksiyon dersi alabilirsiniz. Eğitim parkuru seviyenize uygun ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirlenir. 1 ders 45 dakikadır , daha kısa sürede trafiğe alışabilmeniz için eğitimler gün içerisinde 2 ders (90 dk.) şeklinde planlanır. 

  Direksiyon eğitimleri birebir randevulu şekilde yapılmaktadır. 09:00 / 22:00 saatleri arası 7 farklı seansta haftanın 7 günü eğitim alabilirsiniz. 18:00 dan sonraki seanslarda fiyat farkı uygulanır.

  Tel: 0533 233 88 15- 0216 360 49 32- 0542 722 64 52  


   

   Tavsiye Edilen 10 Derslik Direksiyon Programı

  Ders 1 – 2 : Başlangıç eğitimi trafiğin az olduğu bir bölgede teorik bilgilerin aktarımı ile başlar. İyi bir sürüş için sürüş pozisyonunun ayarlanması, kumanda kolları ve pedallar tanıtılır. Sonrasında Temel sürüş eğitimi başlar, dur – kalk çalışması, dönüşler, vites ve şerit değiştirme, yokuş yukarı kalkış teknikleri öğretilir.

  Ders 3 – 4 : Trafik yoğunluğunun az olduğu bölgelerde, ara sokaklarda ilk derste öğrenilenler pekiştirilir. Frenleme teknikleri ve vites küçültme, geri vites kullanımı ve geri manevra teknikleri, U dönüşleri, dönüşlerde aracı uygun konumlandırma üzerinde çalışmalar yapılır. Şaşkınbakkal Bağdat caddesi, Erenköy,Caddebostan ,Göztepe, Selamiçeşme, Fenerbahçe, Kadıköy, Acıbadem güzergahı viraj çalışmaları ve eğimli yollarda direksiyon hakimiyeti, şerit takibi, araç sollama kuralları, şerit değiştirme, dönel kavşaklar, trafik kurallarına uyum anlatılmakta ve uygulanmaktadır.

  Ders 5-6 : Trafik yoğunluğunun biraz daha arttığı anayollara çıkılır. önceki derslerde öğrenilen bilgiler akıcı trafikte tekrarlanır. Bostancı, Sahilyolu, Maltepe, Kartal,  Kadıköy, Fenerbahçe, Bağdat caddesi, Minibüs yolu, Şaşkınbakkal Güzergahında Trafiğe Adaptasyon Eğitimi, gece yada akşam karanlığında şehir içi ve otobanda araç kullanımı üstünde durulmaktadır.

  Ders 7 – 8 – 9 – 10 : Bu derste Anadolu- Avrupa yakaları arasında geçişler, kursiyerin sık kullanacağı güzergahlar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden Avrupa yakasına geçiş 3,4,5 vites Beşiktaş, Ortaköy, gerekirse dinlenme molası sonrasında otoyoldan geriye dönüş ile uzun yol deneyim kazanımı. Güvenli sürüş teknikleri ve park çalışmaları ile ders tamamlanır.

  NOT: Paket program tavsiye edilir ancak zorunlu değildir.

  RANDEVU Direksiyon dersleri sizin istediğiniz gün ve saatlerde yapılır. Kursumuza gelerek veya arayarak istediğiniz tarihler için ön kayıt oluşturabilirsiniz ancak randevu tarihinden önce ücretin ödenmiş olması gerekmektedir. Nakit, eft, havale veya kredi kartıyla tek çekim/taksitli olarak ödeme yapabilirsiniz.

  DERS SAATLERİ Her gün 09:00 - 11:00 - 14:00 - 16:00 - 18:00 - 20:00 olmak üzere sabah 09:00 ile akşam 22:00 arası 6 farklı seansta direksiyon eğitimi verilmektedir. Bu saatler içerisinde size uygun zamanı seçip bize bildirmeniz programlama için yeterli olacaktır.

  EĞİTİM GÜZERGAHI İstanbul trafiğinin yoğun olduğu bölgelerdir.Ayrıca sizin sık kullandığınız güzergah ta eğitim verilir. Örneğin; Eviniz ile iş yeriniz arasında direksiyon dersi alabilirsiniz. Anadolu yakası çalışma alanımız olup Avrupa yakasında bu hizmetimiz bulunmamaktadır.Avrupa yakasından  gelen kursiyerlerimiz marmaray Göztepe istasyonundan alınmaktadır.

  EĞİTİM ARACI Manuel (Düz vites) Ford fiasta,Otomatik viteste ise volkswagen polo ve Nissan Micra markadır.

  NE KADAR SÜREDE ÖĞRENİLİR Öğrenmek kişiden kişiye farklılık gösterebilir ancak ortalamaya baktığımızda yaklaşık 10 derslik direksiyon eğitimi alarak trafiğe çıkacak hale gelirsiniz. Bundan sonra sizin yapacağınız kendi aracınızla sürekli pratik yaparak kendinizi geliştirmek.

  DİREKSİYON EĞİTİM VEREN ÖĞRETMENLER Kadromuz bay - bayan, alanında uzman ve büyük tecrübeye sahip hocalardan oluşur. Tüm eğitmenlerimi Milli Eğitim Bakanlığı Direksiyon Usta Öğreticilik sertifikası sahibidir.

  DERS ÜCRETİ Manuel (düz vites) ve otomatik vites araçta 2 ders saati 2000 TL dir (90 dakika dersler blok yapılır ) Bu ücrete öğretmenin ders saat ücreti, yakıt ve kursumuza ait çift  pedallı Meb onaylı araç  ile eğitim dahildir. 10 derslik program fiyatı 10000 tl.

  18:00 ve sonraki akşam seanslarında fiyat farkı uygulanır. 2 ders saati 2500 TL  


   

   0533 233 88 15 - 0216 360 49 32 - 0542 722 64 52

   

   

   

  • Kesinlikle içkili olarak otomobil kullanmayın. Içkili olarak sürüş esnasında refleksleriniz zayıflamış olacak ve direksiyon başındaki tepkileriniz çok daha yavaş gerçekleşecektir.
  • Emniyet kemerinizi mutlaka takınız. Hayatınızı kurtaracak bu kadar basit bir uygulamada “sıkılıyorum” mazereti kabul edilebilir mantıklı bir mazeret değildir. Emniyet kemerini hiç takmamanın yanında yapılan bir diğer hata da emniyet kemerini otoyolda takmak, ancak şehir içinde ya da gidilecek semte yaklaşıldığında “nasıl olsa geldik” mantığıyla otomobil henüz durmadan emniyet kemerini çıkartmaktır. Kazanın emniyet kemerinin çıkarıldığı an ile otomobilin park edildiği ana kadar geçen bu süre zarfında gerçekleşmeyeceğini kimse garanti edemez.
  • Farlarınızı gece gündüz açık tutunuz. Olası bir tehlike durumunda farı yanan araçların trafikteki diğer sürücüler tarafından farı yanmayanlara göre çok daha çabuk farkedileceğini unutmayın.
  • Direksiyon başındaki oturma pozisyonunuzu iyi ayarlayın. Otomobil kullanmak son derece ciddiyet göstermek gereken bir iştir. Birçok otomobilde gördüğümüz neredeyse 45 derecelik açıyla geriye doğru yatırılmış koltuklar sürüş konsantrasyonunu azaltacak ve tehlike anında vereceğiniz tepki süresini uzatacak, hem de kaza anında tehlike arzedecektir. Yatık olmayan ancak aşırı derecede geri alınmış koltuklar ise yine direksiyon başında verilen tepkileri geciktirmekten başka bir işe yaramayacaktır.
  • Sürüş esnasında direksiyon daima iki el ile ve saat 9:15 pozisyonunda tutulmalıdır. Koltuğun direksiyona olan mesafesi, direksiyonu tuttuğunuzda dirseklerinizin hafif kırık olacağı şekilde (yaklaşık 45 derece) ayarlanmalıdır.
  • Otomobil kullanacağınız ayakkabılar: ne aynı anda iki pedala birden basacak kadar aşırı geniş, ne hissi azaltacak kadar aşırı kalın tabanlı, ne de ayakların hareketini engelleyecek kadar uzun topuklu olmalıdır. Eğer bu durumlardan bir veya birkaçı mevcut ise daha sakin ve tehlike arzetmeyecek bir sürüşle yolculuk tamamlanmalıdır.
  • Kalabalık (Otomobilin içinde çok sayıda kişinin bulunduğu) yolculuklar en tehlikeli yolculuklardır. Gerek görüşün kısıtlanması, gerekse yolcuların konuşma ve hareketlerinden dolayı konsantrasyonunuzun tek başınıza otomobil kullanırken olduğu kadar yoğun olamayacağından hareketle bu tip yolculuklarda maksimum dikkati sarfetmeniz sizin ve yolcularınızın yararına olacaktır.. Özellikle sollama ve şerit değişimlerinde. Kalabalık yolculuklarda eğer arka koltuğa 3 kişi oturmak mecburiyetinde kalırsa ortaya en kısa boylu olanın oturması en mantıklı çözümdür. Dikiz aynasını kullanacağınız zamanlarda daha iyi bir görüş için yardımcı olacaktır.
  • Yağmurun yağmaya başladığı ilk anlarda ve mıcırlı yollarda son derece dikkatli olun. Normalin çok az üzerinde sürat yapıyor dahi olsanız özellikle mıcırlı yollarda yoldan nasıl çıktığınızı anlamazsınız bile..
  • Bisikletlilere her zaman dikkat edin ve yanlarından geçerken mümkün olduğunca yavaşlayın. Ülkemizde henüz bisikletlilere ayrılmış özel yollar yeterli değil ve her ne kadar yolun sağından gidiyor dahi olsalar kendileriyle aynı şerit üzerinde olduğunuzu unutmayın.
  • Yollara kesinlikle güvenmeyin. Ülkemiz yollarında çoğu viraj ya eğimsiz, ya da daha kötüsü ters eğimlidir. Hızınızı iyi ayarlayın.
  • Arabanız kirli bile olsa, iyi bir görüş için en azından ayna ve camlarınızı temizleyebilirsiniz.
  • Kazayı yaptıranın genelde aşırı hız olduğu söylense de, özellikle şehir içi trafikte hıza dayalı kazanın asıl sebebi genel olarak hızlı gitmekten çok trafiğin normal akışından hızlı gitmektir. TEM otoyolunda tüm otomobiller 180 km/s hızla giderken sorun nisbeten daha azdır, ancak bütün otomobiller 90km/s ile giderken siz 180 km/s ile gidiyorsanız tehlikenin özellikle sizin açınızdan çok daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Tabi kaza sırasında zarar verdiğiniz diğer otomobilleri saymazsak.. Yine aynı şekilde, hızla giden trafikte eğer siz trafiğin geneline göre son derece düşük bir süratte seyrediyorsanız trafiğin geneli için son derece büyük bir tehlike yaratıyorsunuz demektir. Kesinlikle kimseyle yarışmayın. Yarış kaza getirir. Siz çok iyi ve son derece dikkatli bir sürücü olabilirsiniz ancak diğer sürücünün yapacağı bir hata, diğer otomobillerin de karışacağı bir kazayla sonuçlanabilir.
  • Önünüzdeki otomobi ille olan takip mesafesini iyi ayarlayın. Kesinlikle yakın takip yapmayın. Yolculuk boyunca vitesi hiç bir zaman boşa almayın. Aynaları muhakkak kullanın.
  • Pedal kısmında ayaklarınızın hareketini engelleyecek nesneler bırakmayın. Bakım sırasında ön konsola torpido parlatıcı sprey uygulamayın ve yolculuk esnasında bu kısımda kutu mendil, kaset, CD gibi cama yansıması muhtemel hiçbir şey bulundurmayın. Aynaya CD asmak gibi ön konsola kutu mendil koymak da sadece ülkemiz sürücülerine has bir alışkanlıktır. Özellikle güneşin karşıdan alındığı yolculuklarda kullanmak üzere arabanızın torpido gözünde mutlaka bir güneş gözlüğü bulundurun.
  • Sinyalleri kullanın. Sinyal kullanmamak sadece minibüs, özellikle de taksi sürücülerine has alışkanlıklardır.
  • Kırmızı ışıkta yaya geçidi üzerinde değil, yaya geçidinden önce durun. Böylelikle hem yayalar kendilerine ayrılmış olan şeritten rahatça karşıya geçecekler, hem de ilk araba olduğunuzu var sayarsak siz yeşil ışığı görebilmek için sunroof’tan bakmak zorunda kalmayacaksınızdır. Böyle bir durumda arkanızdaki araç bir minibüs veya taksi ise muhtemelen önde kendisine göre bir araçlık yer bıraktığınız için size korna çalacaktır. Muhatap olmayın.
  • Tümsek veya çukurlardan geçerken arkadaki trafiği de kontrol etmek sureti ile mümkün olduğunca yavaşlayın, ancak tam üzerinden geçerken ayağınızı fren pedalından çekin. Tümsek veya çukurlardan geçerken lastiğin darbeyi döner vaziyette alması gereklidir. O ana kadar yavaşladınız yavaşladınız, yavaşlayamadıysanız yavaşlayabildiğiniz kadarıyla geçin gitsin. Fren basılı durumdayken verdiğinden daha az zarar verecektir.
  • Sürüş sirasinda arabanizin kaputu ya da öndeki arabanin plakasina kilitlenmek yerine ileriye, daha geniş bir alana bakip tüm trafigi kontrol edin.
  • ABS sistemini bozacagi ve maddi zarar doguracagi için degil, ancak sizin konsantrasyonunuzu dagitacagi için sürüş sirasinda mümkün oldugunca cep telefonuyla konuşmayin. Hands-free seti olsa dahi… En azindan siz arama yapmayın.
  • Sürüş esnasinda sık fren kullanmak ya gereginden daha hizli ve/veya agresif gittiginizin işaretidir, ya da eger yavaş gittiginiz halde çok sik fren kullaniyorsaniz bu da acemi oldugunuzun göstergesidir. Her iki durumda da sizi takip eden araçlari tedirgin edeceksinizdir.
  • Eğer normalde şehir içinde otomobil kullaniyor ve şehirlerarasi yolculuklara daha seyrek gidiyor iseniz şehirlerarasi yolculugun ilk kilometrelerinde kendinize biraz zaman veriniz. Şehir içi ve şehirlerarasi yolculuklar birbirinden tamamiyla farkli tecrübeler gerektirir ve uzun zaman sonra uzun yola ilk defa çiktiginizda araç sollarken gereken mesafe tayinini iyi yapamayacaksiniz. ilk sollamalarda çekingen davranın, birden bire açılmayın. Hayatinizda ne zaman ve nereye uzun yol yaparsaniz yapin vardiginizda ilk soru “Yolculuk nasıldı, kaç saatte geldin?”, döndüğünüzde ise “Yolculuk nasıldı, kaç saatte gittin?” olacaktır. Hatta çoğunlukla daha bu sorunun sorulmasına izin verilmeden “Abi valla altı saatte Bodrum’a indik” gibi açıklamalar yapılır, başkalarıyla iddiaya girilir. Ayrıca bu tip uzun yolculuklarda muhakkak bir veya en azından birkaç arabayla ölümüne yarışılır, rakip araba konvoylarda sollarken sıkıştırılır vs. Artık bunların ne kadar mantıklı olduğuna değinmek dahi istemiyorum. Otomobiliniz üzerinde yaptığınız her modifikasyon sadece ve sadece sizin güvenliğinizi artırıcı ve arabanızı gerek performens, gerek görünüm olarak sadece size özel kılan uygulamalardır ve sadece kendinizi tatmine yönelik olmalıdır. İçinde 4 kişilik bir aile ya da kız arkadaşı olduğu halde sizinle yarışmaya kalkan sorumsuz bir dangalak bırakın başka şeylerle tatmin olsun. Onu geçeceğinizi nasıl olsa biliyorsunuz. Uzun yolculuklarda ilk 3-4 saat sonunda mola verip sonrasında mümkünse her 2 saatte bir dinlenin. Gerekirse uygun bir yere park edip bir süre uyuyun. Böyle bir durumda aklınıza ilk olarak büyük olasılıkla “Peki kaç saatte geldiğimi soranlara ne derim şimdi ben?” sorusu gelecek ve uyumakla uyumamak arasında gidip geleceksiniz. Sorulara “Valla uykum geldi uyudum, ne yapıyım yani!” şeklinde cevap vererek kestirip atabilir, ya da kaç saatte geldiginizi merak edenlere en kötü ihtimalle yalan söyleyerek yirtabilirsiniz. Aynaya asili CD’ler azaldığına göre, bu bakış açısı da bir gün mutlaka değişecektir.
  • Gece yolculuklarında hız yapmaktan kaçının. Ülkemizde bırakın devlet yollarını, paralı yollarda bile yolun çoğu bölümünde aydınlatma olmadığı düşünülürse, makul bir hızda gitmek hayatınız açısından daha az riskli olacaktır. İster gece, ister gündüz olsun uzun yolda sollama yaparken ne şeritlere ne de tabelalara güvenmeyin. Bugüne kadarki tecrübelerimin gösterdiği şudur ki hatrı sayılacak kadar çok yerde sollama için asıl uygun bölümler sollama yasağının olduğu yerlerdir. Yine aynı şekilde sollama yasağı bittikten sonra, devamında size sollama hakkı tanınan bölümler ise örneğin sola doğru dönen ve ağaçlardan karşıdan geleni görme imkanı olamayan virajlardır. O tabelayı oraya dikenin kim olduğuna dair tahminde bulunarak virajı sollama yapmadan geçmek ve sollamalarda sadece tabela ya da şeride bakmayıp tecrübeyi en önde tutmak bence en iyi çözüm. Eğer otomobilinizde spor süspansiyon sistemi, performans lastikleri, modifiyeli fren sistemi gibi güvenliği artırıcı modifikasyonlar yapılmamışsa, ya da en önemlisi ABS yoksa hız yaparken bir kez daha düşünün.
  • Arka koltukta otursalar dahi, sizinle birlikte yolculuk edenleri emniyet kemerlerini takmaları konusunda uyarın. Kaza esnasında arka koltukta yolculuk ediyor olmasına rağmen otomobilin ön camından fırlayanların sayısı ciddiye alınacak kadar fazladır. Otomobiliniz bir hatchback veya sedansa arka cam kısmında bond çanta benzeri ağırlığı olan eşyalar bulundurmayın. Kaza esnasında arka camdan öne doğru fırlayacak bir bonda çantanın etkisi yüzlerce kiloya, basit bir kutu mendilin etkisi de onlarca kiloya eşit olacaktır. Eğer otomobiliniz bir station ise yine aynı mantıkla bagaj kısmına koyduğunuz eşyaların fırlamaması için bir bagaj filesi kullanın.
  • Sizinle birlikte seyahat eden yolcularınızı kendilerine en uygun yerde değil, trafik açısından en uygun yerde indirin.
  • Eğer otomobil arkadan kayma eğilimi gösterirse frene basmak yerine ayağınızı gazdan çekin ve direksiyonu kayan yöne doğru hafifçe çevirin. Otomobil kullanmak son derece dikkat isteyen ve konsantrasyona dayalı bir iştir. Ciddiye alın. Herkese kazasız sürüşler…