Direksiyon Sınav Kuralları


Arabaya Giriş ve Ön Hazırlıklar Not: Direksiyon sınavı hakkında merak ettiğiniz bütün sorularınızın cevabı bu sayfada yer almaktadır.
– Aracınızın kapısını sol elle açarak sağ ayağınızla giriş yapınız. Araca binerken arkanızdan gelen bir araç varsa onu görebilmeniz içidir bu vesileyle olası kazalarda yaralanma riski ortadan kalkar.
– Sınav giriş belgenizi ve nüfus cüzdanınızı komisyon başkanına vererek imza tutanağını imzalayınız.
– Aynaları, koltuğu kendinize göre ayarladıktan sonra mutlaka emniyet kemerinizi takınız.
– Vites takılı durumdaysa, debriyaja basarak boşa alınız. Debriyaja basılı konumdayken kontağı çevirip araç çalışmaya başladıktan sonra anahtarı basmayı bırakınız.
– Gideceğiniz yöne göre sinyalinizi veriniz, frene basarak el frenini indiriniz.
– Ayağınız sonuna kadar debriyaja basılı haldeyken vitesi 1’e takarak kalkışınızı yapınız.

– Direksiyon sınavının en önemli değişkenidir. Sınava başlamadan önce mutlaka heyacanınızı yeniniz. Birçok adayın kalma sebebi direkt ya da dolaylı olarak heyecandır. Sınav anında karşılaşılan en büyük sıkıntılardan biri adayın heyecandan titremesi ve neticesinde direksiyon tutuşu fren gaz ve debriyaj hakimiyeti azalmasıdır.

– Direksiyon tutuşu 09:15 konumunda olmalıdır.
– Direksiyonu vites değiştirmenin dışındaki zamanlarda tek elle tutmak hatalı bir davranıştır. Fakat dönüşlerde iki elle direksiyonu tutarak dönmek zordur. Bu noktada bir el hafif serbest bırakılarak dönülen yöne göre diğer elin haraketi artırılır.
– Bir yerden dönüş yaparken, mevcut açıya göre bir yandan da direksiyon toplanmalıdır.
– Direksiyon özelliği gereği dönüş tamamlandığında kendini az da olsa toplayabilmektedir. Bu noktada direksiyona yardımcı olunuz ve dönüşünüzü tamamlayınız.

Sınava geç kalmamak için mutlaka en az yarım saat öncesinden sınav yerinde olmanız faydanıza olacaktır. Birkaç dakika bile geç kalsanız sınava alınmayabilirsiniz. Sonuçta bu sınava her gün girmiyorsunuz.

Mevcut yönetmeliğe göre direksiyon sınavına 4 defa girebilirsiniz. 4 defa girdikten sonra başarısız olursanız, zorunlu direksiyon eğitimlerini tekrar alarak 4 defa daha girebilirsiniz. Diyelim ki 8 defa direksiyon sınavından başarısız oldunuz bu durumda bütün ehliyet eğitimini baştan almanız gerekecek. (Ehliyet kursuna tekrar yazılmak gibi düşünülebilir.)

Asparagas sitelerde hala eski puanlama sistemi görünmektedir. Direksiyon sınavında herhangi bir puanlama yoktur.
– Direksiyon sınavında hiçbir hatanız yoksa sonuca BAŞARILI yazılır.
– Puanlama belgesinde I. Bölümde sadece bir hataya ya da II. Bölümde iki hataya işaret konulduysa ne yazık ki sonuç belgesine BAŞARISIZ yazılır.

Son sürücü adayının sınavı 17:10 ‘da tamamlandığında komisyon üyeleri tutanaklarını tutarak bir üst komisyona teslim ederler. Aynı gün sonuçlar belli olur. Direksiyon sınav sonuçlarını kursumuzun sitesinden sorgulayabilirsiniz.

Direksiyon sınavı ilk aday için 08:20’da başlar son aday 16:35’ta sınava alınır. Sınav 17:10’da biter.

2024 yılı için Direksiyon sınavı harç ücreti 750 TL’dir.

Giriş belgenizi kursumuzdan en geç bir gün öncesine kadar almanız gerekmektedir.